گیلان:

استانی کوچک با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کم نظیر چون جنگل‌های انبوه، شالیزارهای وسیع، باغات چای پهناور و زیستگاه‌های پرندگان و سواحل چشم نواز دریای نیلگون خزر و زیستگاه سوسن چلچراغ.

گیلان زیبا، باغ چای

رودبار، سوسن چلچراغ گیلان با جمعیت بیش از دو و نیم میلیون نفر و مساحت 14 هزار و 711 کیلومتر مربع چشم انداز، جاذبه‌های گردشگری و ابنیه تاریخی سحر انگیزی دارد؛ منطقه گیلان دارای جاذبه‌های بکر و بی‌بدیل طبیعی است که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند

طبیعت زیبای ماسال

نزدیکی بیش از حد کوه و دریا در برخی نواحی گیلان بر جاذبه‌های گردشگری این استان افزوده و وجود تالاب‌ها، مرداب‌های مختلف و زیستگاه‌های فصلی، بستر مناسبی برای زندگی پرندگان مهاجر گوناگونی پدید آورده است.

بندر انزلی، نیلوفر مرداب

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، گیلان به مرکزیت شهر رشت  دارای 16 شهرستان، 49 شهر، 43 بخش، 109 دهستان و 2888 آبادی و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 1395، نزدیک به 3 میلیون نفر است.

آستانه اشرفیه، آستارا، املش، بندر انزلی، تالش، رشت، رودبار، رودسر، رضوانشهر، سیاهکل، شفت، صومعه سرا، فومن، لاهیجان، لنگرود و ماسال شهرستان‌های گیلان هستند که هر کدام به نوبه خود از جاذبه‌های گردشگری، بناها و اماکن تاریخی و مذهبی زیادی برخوردار هستند و تجمع این حجم از فرهنگ تمدن و زیبایی طبیعت موجب متمایز شدن گیلان از دیگر استان‌های کشور شده است.

لاهیجان، قلعه رودخان

فرهنگ، تمدن و صنایع در گیلان از قدمت زیادی برخوردار است و از پرورش کرم ابریشم در عهد باستان آغاز و با کاشت برنج، چای، توتون، زیتون، سبزیجات و صیفی‌جات و نیز صید و پرورش انواع ماهی از جمله سفید، آزاد، قزل‌آلا و تولید و صدور خاویار ادامه دارد.

استان گیلان به دلیل آب و هوایی بکر و معتدل و مرطوب و مناسب، قابلیت پرورش و تولید اکثر محصولات کشاورزی را دارد که خود نشانه‌ای از برکات خدا در این استان است.

هنرهای سنتی و صنایع دستی در گیلان از قدمت و تنوع زیادی برخوردار است. چادرشب بافی، بامبوبافی، نمد مالی، منبت، گره چینی، سفالگری، حصیر بافی، رشتی دوزی، لباس محلی، شال بافی و گلیم بافی، چموش دوزی، معرق، صنایع دستی چوبی و مرواربافی گوشه‌ای از هنر عظیم صنایع دستی مردم گیلان است.

حصیر بافی، لباس محلی گیلان

اقتصاد گیلان بر پایه کشاورزی، دامداری، صیدماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم استوار است و  مهم‌ترین محصولات کشاورزی برنج و چای است که در شهرهای مختلف گیلان از جمله لاهیجان و رودسر کشت می‌شوند و زیتون نیز از دیگر فرآورده‌های زراعی است که کشت آن در شهرستان رودبار رایج است.

بندر آستارا، بندر کیاشهر و بندرانزلی از مهمترین مراکز مهم صید ماهی در گیلان است و مهمترین مراکز پرورش زنبور عسل گیلان در اشکور بالا و پایین، عمارلو، دیلمان، آستارا و تالش قرار دارد.

دامداری نیز در این استان همیشه سبز در مناطق کوهپایه‌ای انجام می‌شود و گندم و جو و بادام زمینی، توتون و فندق نیز از دیگر محصولات زراعی گیلان است که همواره به‌ صورت انبوه در نقاط مختلف گیلان کشت می‌شوند.

مردم این سرزمین به گویش گیلکی تکلم می‌کنند. این زبان در غرب و شرق استان با دو گویش متفاوت به نام‌های” بیه‌پیش و بیه‌پس” رواج دارد.

مردم این سرزمین همواره در پایبندی به سنت‌ها و احیای آداب و رسوم پیشتاز بوده‌اند و گیل مردان و گیل زنان این منطقه همواره به خونگرمی و مهمان‌نوازی در دنیا شهرت دارند.

وجود آرامگاه‌ها و امام زاده‌های فراوان در گوشه گوشه این استان نشان از مذهبی بودن و پایبندی مردم این گیلان به دین مبین اسلام دارد.