گنبدکاووس

جاذبه های گردشگری گنبدکاووس – شهرستان تاریخی و زیبای گنبدکاووس در بخش شرقی استان گلستان قرار دارد. این شهرستان از طرف شمال به جمهوری ترکمنستان، از طرف غرب به شهرستان آق قلا، از طرف شرق به شهرستان های کلاله و مراوه تپه و از جنوب به شهرستان های علی آباد، رامیان، آزادشهر، مینودشت و گالیکش محدود می شود. مردمان این دیار را ترکمن ها، مهاجران ترک آذری، اقوامی از خراسان ، سمنان و سیستان و بلوچستان تشکیل می دهند.

گنبدکاووس

این شهرستان به دلیل وجود بلندترین برج آجری جهان با ارتفاع 70 متر که در سال 1391 به عنوان یک اثر تاریخی و ایرانی در یونسکو ثبت جهانی شده است به نام گنبد کاووس نامگذاری شده است. این برج در سال 397 هجری قمری به دستور امیر شمس المعالی قابوس بن وشمگیر زیاری بنا شده است و با قدمت 1030 ساله با شکوه و بی نظیر همچون مردمانش پابرجا و استوار مانده است. این شهرستان از لحاظ پیشینه تاریخی ورکان، هیرکان، هیرکانیه، گرگان و جرجان نام داشت و از دوره تیموری به بعد گنبد قابوس و از سال 1316 گنبد کاووس نام گرفت.

اقتصاد این شهرستان بر پایه کشاورزی بنیان نهاده شده است و از محصولات عمده آن می توان به گندم، جو، پنبه و دانه های روغنی  اشاره کرد. علاوه بر کشاورزی، دام پروری، پرورش اسب ترکمن و صنایع وابسته به کشاورزی نیز در آن رواج دارد. از صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی، قالیچه و قارچین سرخ رنگ و مرغوب ترکمن که مظهر پایداری این قوم است اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری گنبدکاووس

مقبرهٔ قابوس بن وشمگیر، امام زاده یحیی بن زید، خرابه های گرگان قدیم، سد گلستان، شش آبشار متوالی شیرآباد در حومهٔ شهر خان ببین، هم چنین غار طبیعی شیرآباد، تالاب های بین المللی آلاگل، آجی گل و آلما گل در بخش داشلی برون که زیست گاه پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبی است، سد کرکس، قلعه بی بی شیروان، قلعه عطا آخوند، قلعه محمود، قلعه نهرکیزک، قلعه نور، قلعه سلطانعلی، قلعه سارلی آخوند، قلعه کافر گنبدکاووس، قلعه محمد و مجتمع سواركاری گنبد کاووس از جاذبه های گردشگری گنبدکاووس هستند.

جاذبه های گردشگری گنبدکاووس