گمیشان

جاذبه های گردشگری گمیشان- گمیشان، شهرستانی در شمالی‌ترین قسمت حاشیه شرقی دریای خزر با پیشینه تاریخی کهن و از قدیمی‌ترین شهرهای ترکمن نشین شمال کشور که سابقه تاسیس شهرداری آن در سال 1309 با تهران برابری می‌کند. این شهرستان که در سال 1388از شهرستان بندر ترکمن جداشده است از طرف شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به بندرترکمن، از شرق به آق قلا و از طرف غرب به دریای خزر ختم می‌شود. این شهرستان از دو بخش (مرکزی، گل دشت)، دو شهر (گمیشان (کمیش دپه) و سیمین شهر)، 4 دهستان، 32 آبادی مسکونی تشکیل شده است. مرکز این شهرستان شهر کمیش دپه می باشد. نام کمیش دپه از واژه ترکمنی کُمیش‌دَفه گرفته شده و به معنی «تپه نقره‌ای» است. اکثریت مردم شهرستان گمیشان از قوم ترکمن بوده و به زبان ترکمنی تکلم می کنند. اقتصاد این شهر در حال حاضر بر اساس تولید فرش و گلیم، صیادی و تولید خاویار، کشاورزی و صنایع دستی رونق دارد.

گمیشان

گمیشان در اصل نام شهر محسوب نمی‌گردد بلکه نام منطقه‌ای است که شهرهای کمیش دپه، خواجه نفس، امچلی، قارقی و روستاهای اطراف را دربر گرفته و بیشتر به منطقه‌ای اطلاق می‌شود که قبلاً در آنجا گاو و گوسفند پرورش داده می‌شده است. قبل از شکل گیری کمیش‌ دپه به شکل امروزی حداقل سه اثر مهم تاریخی که قدمت آن ها به قبل از اسلام می رسند، در نزدیکی آن وجود دارد که در بوجود آمدن این شهر مخصوصا دیوار دفاعی آن بی تاثیر نبوده اند، آثار کمیش‌ دپه جیک، تپه کوره سو ( دوره تاریخی اسلامی ) و دیوار دفاعی گرگان ( قزل آلانگ ) مربوط به دوره ( پارت و ساسانی ). این شهر در گذشته دارای معماری چوبی بوده که هم اکنون تعدادی از خانه های چوبی دوران قاجاری هنوز وجود دارد. گمیش تپه مهمترین بندر شمال ایران در آن دوره بوده که با روس‌ها تجارت نفت و ابریشم داشته است. گمیشان اواخر دوره قاجار از پر جمعیت ترین آبادی های دشت گرگان بوده است.

جاذبه های گردشگری گمیشان

در ساحل زیبای خزر، گمیشان همان تپه نقره‌ای قصه‌های دور و دراز ترکمن‌ها جا خوش کرده است. شهرستانی با دیدنی‌های منحصر به فرد که می‌تواند یکی از جذاب‌ترین مقاصد سفرهای داخلی باشد.گمیشان جاذبه‌های متنوعی را در خود جای داده است که می‌توان به تالاب بین‌المللی گمیشان، ساحل زیبا و بکر چارقلی، گل‌فشان‌های یارنیارق و اینچه، بافت ارزشمند تاریخی و خانه‌هایی با معماری روسی، بخشی از دیوار تاریخی گرگان، قیزلر قلعه، موزه مردم‌شناسی گمیشان و تپه قارن یارق اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری گمیشان