گلستان:

گنجینه اکوتوریسم کشور، نگارستان استان های شمالی ایران، منطقه ای با جاذبه های شگفت انگیز طبیعی و زیست محیطی، سرزمینی با هزاران لطف و جاذبه و زیبایی دیدنی که یکی از دیگری نیکوتر و خوشتر می باشد. دریا پیام آور جوش و خروش زندگی، کوه و جنگل الهام­گر بی کرانی و صحرا و بیابان ابهت و وسعت، جاذبه های این استان را رقم می زنند.

جنگل زیبای گلستان

سرزمین آبشاران که در آن فرو افتادن جام خورشید در آب­های آشوراده به همان اندازه زیباست که بر آمدن آن از پشت کوه های بگلو در شرق، جنگل های ممرز نهارخوران گرگان و درختان بلوط و سرخدار جنگل شیر آباد رامیان و یا منطقه ی استپی قشلاقی در شمال استان، همگی از ویژگی های طبیعی منحصر به فرد این استان مرزی قلمداد می شوند.

آبشار کبودال

برج گنبد قابوس

پیشینه تاریخی این سرزمین به ۷ هزار سال پیش و در غار کیارام واقع در روستای (فرنگ) بخش گالیکش به دوران پارینه سنگی بر می‌گردد. پژوهش‌های تازه نشان داده‌است که منطقه گرگان از ۶ هزار سال پیش تمدن پیش از آریایی‌ها را در خود جای داده بوده‌است؛ کهن‌ترین آثار دوره نوسنگی ایران از غار کمربند و غار هیتو در نزدیکی بهشهر پیدا شده‌است. این آثار از آشنایی مردمان آن زمان به سفالگری، هنر بافتن، اهلی کردن جانورانی مانند بز کوهی و ساخت ابزارهای سنگی صیقلی حکایت دارد. کاوش‌های تورنگ‌تپه، در نزدیکی گرگان، نیز نشان داده‌است که این منطقه دارای روستاهای پر جمعیت، سفالگری انبوه و شبکه آبیاری کشاورزی بوده‌است و دیرینگی آن دست کم به اندازه شهر سوخته در سیستان است. نام این سرزمین در سنگ نوشته‌های هخامنشی، از جمله سنگ نوشته داریوش در بیستون، به صورت ورگانه و در نوشته‌های پهلوی به صورت گورکان آمده‌است.

جمعیت استان گلستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹5 بالغ بر 819،868،1 نفر است. این استان دارای ۱۴ شهرستان به نام‌های آزادشهر، آق قلا، گرگان، گنبدکاووس، بندر ترکمن، کوموش دپه، رامیان، کردکوی، بندرگز، علی‌آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت و دارای ۲۶ شهر و ۲۷ بخش و ۶۰ دهستان می‌باشد.

روستای جهان نما استان گلستان

اقوام گوناگون ترکمن، استر آبادی، سیستانی، قزاق، بلوچ، کرد و ترک، طوایف خراسانی و شاهرودی و کتولی با گستره زمانی پرشیب و فراز به دور از هرگونه اختلاف قومی و مذهبی با عشق و مهرورزی ، احترام به عقاید و آرمان یکدیگر با داشتن توانایی ویژه در حل و جذب اقوامی که با آنها روبرو شده اند به طوری که در مدتی به نسبت کوتاه این اقوام را شیفته و پایبند خود کرده اند و در برخی موارد فرهنگ و تمدن خود را با دریافت بعضی از عناصر تازه واردان غنی ساخته اند، این ویژگی کمتر بازشناختنی می باشد. تمامی ساکنین این نگارستان به خصوص اقوام ترکمن ایرانی اصیل، مهربان، فرهنگ ساز، آرمانخواه، دین باور، ساده و خودمانی با دلبستگی ویژه به زاد بوم خود از بلندای فراز البرز شرقی تا نشیب های فرود ساحل گرگان از اوبه های  (Obe) ترکمن صحرا تا مرکز شهرهای بزرگ قابل لمس می باشند.

صنایع دستی در استان گلستان از دیرباز به سبب داشتن تنوع قومیتی، اقلیمی، و با وجود منابع طبیعی و رونق فعالیت های کشاورزی و دامداری، بخشی از هویت و میراث مردمان این استان شده است. از صنایع دستی این استان می توان از قالی و قالیچه ترکمن، پارچه های ابریشمی، جاجیمچه، نمد، پلاس، سوزن دوزی(سیاه دوزی)، زیور آلات ترکمنی نام برد.

صنایع دستی گلستان

استان گلستان به علت دارا بودن شرایط مناسب آب و هوایی برای کشت نباتات علوفه ای و نیز فرآورده های فرعی آنها، کنجاله ها و پس چر مزارع کشاورزی قابل مصرف در تغذیه دام و برخورداری از مراتع وسیع و مستعد، از موقعیت مناسبی برای پرورش انواع دام بهره مند است. این استان زادگاه اسب های زیبای ترکمن در کشور است.

اسب زیبای ترکمن

به لحاظ کشاورزی بیش از ۵۰ درصد پنبه و ۱۰ درصد گندم کشور را تولید می‌کند و از جهت تولید دانه‌های روغنی در کشور رتبه‌ی نخست را دارد.

پنبه-گلستان

نوع اقلیمی، شرایط خاص اکولوژیکی، برخورداری از منابع آبی لازم، از جمله: سواحل جنوب شرقی دریای خزر ( حوزه شیلات ترکمن) اکوسیستم های آبی خلیج گرگان و تالاب گمیشان و محصور شدن توسط سه حوزه آبخیز گرگانرود، قره سو و اترک و سایر رود خانه هایی که به دریای خزر می ریزند این منطقه را از نظر تولید و استحصال انواع آبزیان شاخص نموده است. اکنون عمده فعالیت های شیلات استان گلستان در بخش های تولید و استحصال خاویار، صید ماهیان استخوانی، تکثیر و بازسازی ذخایر و پرورش آبزیان در دو بخش آب های شمال( دریای خزر) و آب های داخلی است.

صید ماهی خاویار