گرگان:

جاذبه های گردشگری گرگان- گرگان مركز استان گلستان، نام شهر، شهرستان و نيز نام سرزميني باستاني در جنوب شرقي درياي خزر است. این شهر زيبا همچون نگيني در طبيعت چشم‌نواز شمال با جاذبه‌هاي فراوان طبيعي و تاريخي يكي از شهرهاي توریستی و ميعادگاه عاشقان طبيعت و دوستداران تاريخ است. گرگان در زبان باستاني گورگان و وركان و در زبان يوناني هيركان يا هيركانيا و در زبان عربي جرجان نام داشت. این شهر در بخش جنوبی استان گلستان واقع شده است و از شمال به شهرستان های آق قلا و بندر ترکمن و از جنوب به استان سمنان و از شرق به شهرستان علی آباد و از غرب به شهرستان کردکوی محدود می شود. این شهرستان دارای سه شهر به نام های گرگان سرخنکلاته و جلین است.

گرگانشهرستان گرگان داراي مردمي خونگرم و مهمان‌نواز و متشكل از اقوام گوناگون است. مردمان این دیار به لهجه فارسی تکلم می کنند و لهجه های گرگانی، سیستانی و مازندرانی و ترکمنی نیز رایج می باشد. آثاري كه متعلق به دوران قبل از تاريخ از نقاط مختلف اين شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاهه‌تپه و… بدست ‌آمده نمايانگر حضور ديرينه انسان ها در اين منطقه و نشان‌دهنده تمدن آن در هزاره ششم پيش از ميلاد است. نام قديم آن هيركانيا كه مركز ايالت هيركاني در زمان اشكانيان بوده است.

 

از نظر ویژگی های طبیعی، این شهرستان دارای سه ناحیه ای جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی می باشد .از نظر اقلیم نقاط جنوبی این شهرستان اقلیم کوهستانی و نواحی شمالی اقلیم نیمه مرطوب دارند.

گرگان تا سال 1316استرآباد نام داشت، گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می شد شهری آباد و مهم بود که بعدها به نام گرگان تغییر نام کرد.

شهر گرگان همواره نقش مهمی در شکوفایی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی داشته است و به همین خاطر در دوره قاجار به دارالمومنین معروف بوده است. آقا محمدخان قاجار در این شهر زاده شد. حتی خانهٔ تولد وی و اولین مکان حکومتی و دولتی وی هنوز موجود است. دیوار باروی شهر را نادرشاه افشار ویران کرد و آقا محمد خان بعداً آن را بازسازی نمود. در دوران میرزا تقی خان امیرکبیر، مجدداً بازسازی شد.

جاذبه های گردشگری گرگان

پارک جنگلی نهارخوران، مسجد جامع گرگان، پارک جنگلی النگ دره، کاخ اختصاصی دوره قاجاریه، تپه های تورنگ تپه، پارک جنگلی قرق، روستای زیارت، روستای قرق، آبگرم زیارت، آبشار زیارت، آبشار رنگو، جنگل شصت کلا، جنگل توسکستان، منطقه حفاظت شده جهان نما، گرمابدشت ،سد نومل، مدرسه عمادیه، خانه امير لطیفي گرگان، آببندان روستای محمدآباد، بازار تعل بندان، روستاهای چهارباغ، کاروانسرای قزلق، شاهکوه، امامزاده نور، خانه تقوی، تپه هزار پیچ، امامزاده بی بی حور، کاروانسرای گرگان، آب انبار گرگان جدید، درب نو و کنسولگری روسیه بخشی از جاذبه های گردشگری گرگان محسوب می گردند.

جاذبه های گردشگری گرگان