گالیکش

جاذبه های گردشگری گالیکش- گالیکش یکی از شهر ‌های استان گلستان واقع در شمال ایران است. این شهرستان که در سال ۱۳۸۹ از شهرستان مینودشت جدا و به شهرستانی مستقل ارتقاء یافت، محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان می باشد و به عنوان گلوگاه استان گلستان در منتهی الیه شرق این استان قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان های کلاله و گنبد کاووس، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و شهرستان بجنورد و از غرب به مینودشت محدود و متصل است. مرکز این شهرستان، شهر گالیکش است. شهرستان گالیکش شامل ۲ بخش مرکزی و بخش لوه و ۴ دهستان به نام های نیلکوه، ینقاق، گلستان و قراولان می باشد.

این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است. نواحی جنوبی و شرقی این شهرستان دنباله کوه های البرز شرقی است ( حداکثر ارتفاع در خوجه قنبر به 2550 متر می رسد ). نقاط کوهستانی این شهرستان در نواحی شرقی از طریق ارتفاعات جنگل گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می گردد و از طرف شمال به کوهپایه های کم ارتفاع منتهی می شود. اراضی جلگه ای این شهرستان در شمال و غرب ناحیه کوهستانی واقع شده اند و به سبب مرغوبیت جنس خاک از حاصلخیزی بالایی برخوردار هستند.

گالیکش

 

در باب وجه تسمیه نام این شهر آورده اند؛ قبل از تشکیل شهر گالیکش به صورت کنونی در منطقه ای که شهر در آن جا مستقر است، گیاهی بنام «گالی» می روئیده است، که رویش آن به صورت خود رو و انبوه تمام منطقه را در بر گرفته است. بدین سبب آنرا «گالی کش» (کش به معنی فعل کشتن یا کاشتن) گفته اند. در وجه تسمیه دیگر آمده است به دلیل وزش بادهای شدید و متناوب در تمام فصول پاییز و بخشی از زمستان، مردم آن دیار پشت بام های خود را با گیاه خود رویی به نام «گالی» می پوشانیدند، بدین علت آن را «گالیکش» گفته اند.

شهرستان گالیکش قدمت حدود سیصد ساله دارد، بنیانگذاران این شهر به دلایلی از شیراز مهاجرت و در روستای فعلی فارسیان و فرنگ ساکن شدند. این گروه مهاجر غالبا از اقوام نوری (خسروی) رنگرزها، ملکان ها بودند. مکانی که شهر گالیکش در آن بنا شده است، از صدها سال پیش محلی قشلاقی برای کشاورزان و دامداران روستای فارسیان بوده است، آنان در فصل کشت به این جا می آمدند. و پس از مدتی دوباره به جایگاه اصلی خویش یعنی روستای فارسیان باز می گشتند و اصولا اهالی به سبب ناامنی آن دوره تمایلی برای سکونت دائمی در جلگه را نداشتند. گروهی از مردم فارسیان در محلی واقع در سه کیلومتری گالیکش که اکنون روستای سرچشمه (کله خر سابق ) نامیده می شود ساکن شده بودند و در همان زمان چند خانوار دیگر از همین اهالی در مکان فعلی گالیکش سکونت دائم یافتند. با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و حاکمیت دولت محمد رضا شاه پهلوی امنیت در منطقه حکمفرما شد، از این هنگام به بعد روز به روز عده بیشتری از اهالی فارسیان تمایل یافتند تا در گالیکش باقی بمانند و این گونه بود که گالیکش در حدود شصت سال پیش از حالت مکان قشلاقی به شکل روستا و بعد ها شهر در آمد.

دین صد در صد مردم این شهرستان اسلام است، اقوامی نظیر ترکمن ها و بلوچ ها که عموما در قسمت شرقی بخش گالیکش سکونت دادند، اهل سنت هستند و سایر اقوام نظیر فارس ها، سیستانی ها، شاهرودی ها و … دارای مذهب شیعه می باشند.

جاذبه های گردشگری گالیکش

شهرستان گالیکش به لطف داشتن استعدادهای خدادادی و شرایط مساعد آب و هوایی و جغرافیایی دارای جاذبه ها و اماکن دیدنی بسیاری است از جمله این جاذبه های گردشگری گالیکش می توان به غارکیارام، تپه قلعه تخت سلیمان، غار حمام خدایی، پیر غار، غار تاریخی ته سم،تپه تاریخی کیارام، قلعه بی بی حلیمه ،قلعه ابوبکر، تینگر تپه، غار سید رشید، قلعه پاسنگ پایین، تپه علی، تپه آب پران، تپه احمد قرایی، تپه امامزاده جعفر، تپه تخته گل، تپه دارآباد، محوطه تاریخی اوغان، محوطه ساری سید، محوطه طبق چشمه، محوطه گورستان تخت کردها، محوطه میان تیره تخت سروا، محوطه میس کمرا، پارک ملی گلستان، روستای زیبای فارسیان، روستای زیبای پادل دل (ماسوله گلستان)، دشت معروف و زیبای شقایق، تفرجگاه قرق حیدر (تشته کچلا) ،روستای بکر یورت کاظم، چشمه گرو، آبشار گلستان، آبشار آق سو، آبشار سو، آبشار لوه، آبشارهای فصلی پاکندس، جنگل دهنه، تیمور دره، دوی چشمه فارسیان، چشمه دیوانه فارسیان، درخت گردو ۷۰۰ ساله فارسیان، حمام خدایی پنو، چشمه کلکلی و چشمه لال اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری گالیکش