کلاله

جاذبه های گردشگری کلاله- شهرستان کلاله رنگین کمان استان گلستان که در شمال شرق این استان، در جوار پارک ملی گلستان و امتداد دیوار تاریخی جرجان یا سد اسکندر ملقب به مار سرخ قراردارد. این شهرستان از شمال با شهرستان مراوه تپه، از شرق به خراسان شمالی، از غرب با شهرستان گنبد کاووس و از جنوب با شهرستان گالیکش هم مرز است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری این شهرستان از دو بخش مرکزی و پیشکمر و دو شهر کلاله و فراغی و 5 دهستان و 120 آبادی تشکیل شده است. ترکیب قومیتی این شهرستان شامل اقوام ترکمن، سیستانی، کاشمری- خراسانی، کرمانج، بلوچ و شاهرودی می باشد. در واقع شهرستان کلکسیونی از اقوام مختلف ایرانی است که با اتحاد و انسجام و برادری خاص و احترام متقابل درکنار هم زندگی می کنند.

پیشینه تاریخی کلاله به 7500 سال قبل باز می گردد. فرهنگ و تمدنی که به فرهنگ های باستانی آسیای مرکزی ارتباط تنگاتنگ داشته است. حدود 135 تپه و محوطه متعلق به دوره های پیش از تاریخ در این شهرستان کشف شده است که از آن جمله می توان به تپه های باستانی خدرتپه، قره تپه شیخ ، لیلان تپه و … نام برد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده موسس سلسله اشکانیان یعنی اشک بانی شهر کلاله یا دارایوم (نام سابق) بوده است . شهرستان کلاله در دوره اشکانیان و در زمان اشک اول و دوم دومین پایتخت اشکانیان بوده است. در دوره ساسانیان نیز از اهمیت و جایگاه استراتژیک کلاله کاسته نشده است و دو اثر (آتشکده یاساقلیق و سد گرکز و دیوار تاریخی جرجان یا سد اسکندر ملقب به مار سرخ) با قدمتی قریب به 2000 هزار سال متعلق به آن دوران می باشد. در دوران اسلامی کلاله بخشی از ولایت های جرجان بوده است و تا قبل از دوره قاجار ارتباطی با استرآباد یا گرگان کنونی نداشته است .نام این منطقه از دوره استیلای ترکان خوارزمشاهی بر ایران، گوکلان بوده است که از نام یکی از قبایل ترکمن اخذ گردیده است.

در قرن نوزدهم میلادی دهکده کوچکی به نام آی درویش در نقشه سیاسی کلاله که آن زمان گوگلان نام داشت شکل گرفت. این روستا محل سکونت غیردایم تیره آی درویش از طوایف گوکلان بود .در سال 1333 کلاله به شهر تبدیل شد و در سال 1379 از شهرستان مینودشت منتزع و به یک شهرستان مستقل تبدیل شد. این شهرستان منطقه ای 4 فصل با لاله ها و گل های وحشی و دارویی متنوع و رنگارنگ است و در فصل بهار جلوه خاصی به خود می گیرد. از صنایع دستی این شهرستان می توان به گلیم بافی، قالی بافی، ابریشم بافی، چادر شب بافی و پلاس بافی اشاره کرد.

کلاله

جاذبه های گردشگری کلاله

پارک جنگلی آقسو و مراتع و جنگل های همجوار با پارک ملی گلستان، مجموعه تفریحی چشمه زاو، زیارتگاه حضرت خالد بن سنان (ع) ملقب به خالد نبی و قبرستان باستانی (مشترک به شهرستان مراوه تپه)، دره 5 شیر، دیوار تاریخی جرجان یا سد اسکندر ملقب به مار سرخ، کارگاه کاوشگری قره دیب، آتشکده یاساقلیق و تپه های باستانی، تالاب سولوک لی و ارتفاعات بیلی کوه، جنگل های طبیعی خدر اولیاء، مرقد مطهر امام زاده عبدالله (ع) ملقب به امام عبدالله تگک، سد بوستان، سد چمران ملقب به سد شاپور، پارک لاله، سد گلستان مجموعه های پرورش اسب روستای صوفیان از جاذبه های گردشگری کلاله محسوب می گردند.

جاذبه های گردشگری کلاله