کردکوی

جاذبه های گردشگری کردکوی- کردکوی شهری دیدنی در غرب استان گلستان و در جنوب‌شرق خلیج گرگان، این شهر که به شهر آبشار ها معروف است ازطرف شمال به شهرستان بندرترکمن، از جنوب به نواحی جنگلی رشته کوه‌های البرز شرقی و استان سمنان، از غرب به شهرستان بندرگز و از شرق به شهرستان گرگان محدود می‌شود. این شهرستان شامل یك شهر ( كردكوی ) و یك بخش ( مركزی ) وسه دهستان چهاركوه، سدن رستاق شرقی و غربی و 32 روستا است.

کردکوی در مجاورت تمیشه باستان قرار دارد که در افسانه‌های شاهنامه بنای آن را به فریدون پسر آبتین بزرگترین پادشاه پهلوانی داستان ایران در حماسه ملی ایرانیان نسبت می دهند که شهری بنام تمیشه بنا نهاد و به نوشته حكیم ابوالقاسم فردوسی:

فریدون فرخ تمیشه بكرد                   نشست اندر آن نامور بیشه كرد

کردکوی یا کردمحله امروزی قسمتی از تمیشه قدیم می باشد. بر اساس نوشته ها و اسناد تاریخی در خصوص وجه تسمیه امروزی این شهرستان می توان گفت که در اوایل حكومت صفوی و به ویژه در زمان شاه عباس جماعتی از ایلات مختلف كرد از كردستان به مناطق مازندران و استرآباد كوچانده شدند. در زمان نادرشاه و بعد از آن جمعیت قابل ملاحظه ای از آن ها در منطقه (كردكوی) استقرار و سكونت دائم اختیار کردند. همچنین برخی نیز معتقدند به علت استقرار اكراد و سربازان كرد در این منطقه، ابتدا به آن «كردمحله» و سپس به لحاظ توسعه جمعیتی و جغرافیایی به آن «كردكوی» گفته اند.

کردکوی

اغلب مردم این دیار با زبان طبری مازندرانی تکلم می کنند و کشاورزی از ارکان اصلی اقتصاد این شهرستان به شمار می‌رود. از محصولات مهم کشاورزی کردکوی می توان به پنبه، گندم، برنج و سویا اشاره کرد.

این شهرستان دارای آب و هوای معتدل خزری و از نظرناهمواری به سه ناحیه كوهپایه ای ، جلگه ای و كوهستانی تقسیم می شود. از مهمترین ارتفاعات آن می توان به كوههای چهلستان، میلانه، تركه چال، خوشبی كانی، رادكان، باری كوه، سنگ تراشان، وزمه كوه، درازنو، پلاشو و جهان نما اشاره كرد. همچنین با توجه به موقعیت طبیعی آن، رودخانه های متعددی در این شهرستان با جهت جنوب به شمال جریان دارند. از مهمترین این رودها می توان از رودخانه قره سو ، شعبات زواردشت ولاغوز ، غار محله، میاندره، سركلاته، سالیكنده، بالاجاده نوكنده، یلوار، شموشك و شصت كلاته یساقی نام برد..

جاذبه های گردشگری کردکوی

برج رادكان، جاده تاریخی شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، دیوار تاریخی تمیشه، قلعه بانصران، امامزاده روشن آباد، امامزاده چهار كوه، امامزاده النگ، امامزاده هزار منزل، امامزاده جعفر تیشر، خانه میر كاظمی، تپه های تاریخی بالان تپه، شاهده، انارتپه، تپه گیلانی، مرز تپه، تپه النگ، چازتپه و محوطه های تاریخی موزیلایه، بانصران، قلعه طاق، قلعه شاه نشینی، سقاخانه رادكان، توسكا پل، سلطان تپه، وزیر تپه، تپه جهان نما، نرگس تپه، بانو سرا تپه، نارنج قلعه، سقاخانه ولاغوز، تپه های تاریخی انارك تپه، شیرعلی، دهكده ییلاقی درازنو، دهكده ییلاقی جهان نما و دهكده های كوهستانی رادكان و كندآب، غارهای ( دارتپه، یخچال، گنج خانه، اژدرغار و جهان نما )، جنگل چهارکوه، پارك جنگلی امام رضا (ع)،آبشار هفت طبقه شادان، آبشار دو آب، آبشار میان لنگه،آبشار سرکلاته و پارك جنگلی كردكوی از جاذبه های گردشگری کردکوی هستند.

جاذبه های گردشگری کردکوی