مینودشت

جاذبه های گردشگری مینودشت- مینودشت شهری زیبا در ناحیه شرقی استان گلستان، که از شمال با شهرستان گالیکش، از جنوب با شهرستان آزادشهر، از شرق با شهرستان‌های جاجرم و مانه و سملقان (استان خراسان شمالي) و از غرب با شهرستان گنبد کاووس همسایه است. مردم مينودشت آريايی نژادند و به زبان فارسی و تركی سخن می گويند.

ارتفاع این شهرستان از سطح دریا حدود 901 متر بوده و از دو ناحیه کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است. ناحیه کوهستانی آن دنباله دامنه کوه های البرز شرقی است. این نواحی از سوی شرق از طریق ارتفاعات پارک ملی گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می گردد.

مینودشت

شهر مینودشت به عنوان مرکز شهرستان مینودشت یکی از کهن ترین شهرهای استان گلستان محسوب شده و قدیمی ترین نام نسبت داده شده به آن «کبود جامه» است. حمدالله مستوفی در ضمن ذکر ولایت مازندران درباره کبود جامه گوید« ولایتی است و اکنون چون جرجان خراب است، مجموع ولایت داخل کبود جامه است. حاصلش ابریشم و انگور وغله بسیار می باشد و ولایتی عریض است» عوفی در لباب الاباب می نویسد«کبود جامه  قومی بودند که میان استر آباد و خوارزم زندگی می کردند.  و شهری بنام «شهرک نو » یا «شهر نو» داشتند، که خرابه های آن هنوز در سرزمین گوگلان دیده می شود»  علامه قزوینی در حواشی خود بر لباب می آورد، که کبود جامه نام حشمی است که میان استر آباد و خوارزم می نشسته اند و شهری داشتتند موسوم به «شهر نو».

بعد از نام کبود جامه  نام « حاجیلر » به این منطقه اطلاق شد، که بنا بر شواهدی موثق حاجیلرها ، طایفه ای از گرایلوها می باشند، که آنها هم بخشی از کبود جامه ها بوده اند. درحقیقت،گرایلوها و حاجیلرها گروهی ازایلات مهاجرآذربایجان بودند، که در زمان صفویه ، همزمان با مهاجرت گروهی ازمردم استان فارس به این سامان کوچ رانده شده اند چنان چه از تصانیف کتاب رابینو(سفرنامه مازندران و استراباد ) بر می آید که حاجی لر نام ایلی می باشد که در این ناحیه سکنی گزیده بودند.

استفاده از نام «سنگر» بعد ازحاجیلر بوده است. سنگر، محله محدودی در بخش پسرک (از محلات شهرمینودشت) می باشد. علت نامگذاری آن این بوده که در یک مقطع زمانی خاص بین مردم حاجیلر و مهدی شاه (یکی ازخوانین فندرسک)ج نگی صورت گرفت، که مردم حاجیلر به دفاع از حریم شهر پرداختند، که کلمه سنگر پسرک نیز به نوعی به این شهراطلاق شد.

این منطقه از سا ل 1316(سال 1318به روایت دکتر ستوده) بعد از استحکام حاکمیت رضاشاه به جهت طبیعت بکر و چشم اندازهای بسیار زیبا که داشته است، دشت سبز، دشت بهشت، دشت مینو و نهایتاً مینودشت نام گذاری می شود.

این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفرجگاه های زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یكی از جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری مینودشت

پارك ملی گلستان، آبشار ساسنگ، آبشار حسینا، آبشار لولوم، آبشار سِران، جنگل باقر آباد و فارسیان، موزه های حیاط وحش و تاریخ طبیعی پارك ملی گلستان، تنگه چل چای، چشمه لال، آقا چشمه، ماران کوه، ماهی پران، دشت حلقه به عنوان وسیع ترین سایت باستانی استان گلستان با مساحت 238 هكتاری، غار باستانی كیارام با قدیمی ترین بقایای حضور انسان در استان گلستان که به حدود 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه ( موسترین ) تعلق دارد از جمله جاذبه های گردشگری مینودشت محسوب می گردند.

جاذبه های گردشگری مینودشت