مراوه‌تپه

جاذبه های گردشگری مراوه‌تپه –  شهرستان مراوه‌تپه در شرقی ترین نقطه استان گلستان واقع شده است که از طرف شمال به کشور ترکمنستان، از شرق به استان خراسان شمالی، از غرب به شهرستان گنبدکاووس و از طرف جنوب به شهرستان کلاله (جنگل گلستان) محدود می شود. در واقع مراوه‌تپه بین دو رشته کوه واقع شده است. این رشته کوه ها شامل کوه‌های سنگوداغ در شمال این شهرستان می شوند که از شرق به غرب کشیده شده اند و خط الرأس آن ها مرز طبیعی بین ایران و کشور ترکمنستان است، ارتفاع قلل این رشته کوه به ۷۳۵ تا ۸۱۳ متر می‌رسد. در جنوب نیز بین دو دره رودخانه گرگان و اترک کوه‌های کم‌ارتفاع گلیجه‌داغ و نازلی کشیده شده ‌است، که این ارتفاعات به تدریج به ارتفاعات غربی خراسان شمالی منتهی می‌شود (آرامگاه خالدنبی در قله گلیجه‌داغ قرار دارد).

مراوه تپه -آرامگاه خالدنبی

شهرستان مراوه‌تپه از دو بخش مرکزی با مرکزیت شهر مراوه که در سال ۱۳۱۱ توسط آلمانی‌ها نقشه‌کشی و بناء شده‌است و نام آن از تپه باستانی اطراف آن گرفته شده است و بخش گلیداغ به مرکزیت روستای گلیداغ تشکیل شده است.

وجود پسته، انار، انجیر، زرشک وحشی از سرمایه های خدادادی این شهرستان است. گندم، شالی، آفتاب گردان، زیره و کلزا از استعدادهای کشاورزان این منطقه محسوب شده و قالی بافی ترکمن، نمد بافی، گلیم بافی، پوستین دوزی و ابریشم بافی از صنایع دستی مهم این شهرستان به شمار می آیند .مراوه تپه یکی از قطب های دامداری استان گلستان است.

جاذبه های گردشگری مراوه‌تپه

آرامگاه مختومقلی فراغی، مدرسه دینی سید قلیچ ایشان، آرامگاه ابوالقاسم جرجانی و آل خان بابا، رودخانه اترک، آبشارهای بالی قایه-،شارلوق، چشمه ساوه، غار قیز لر قلعه، جنگل های آق امام، آبشار گوندر، دشت های شقایق، آبشار دامدامی، منطقه بالقی بابا، مام چشمه، حاجی داغ، سونگی داغ و تپه باستانی مراوه‌تپه از جمله جاذبه های گردشگری مراوه‌تپه محسوب می گردند.

جاذبه های گردشگری مراوه‌تپه