آمل:

شهر آمل از شهرهای بسیار قدیمی ایران است و درمرکز استان مازندران قرار دارد.این شهر از شمال به شهرستان محمودآباد، از شمال شرق به شهرستان فریدون‌کنار، از شرق به شهرستان بابل، از غرب به شهرستان نور و از جنوب به استان تهران محدود می‌شود.

شهر آمل یک شهر توریستی و زیبا در قلب شمال کشور است که در بخش جاذبه های توریستی بیشترین دیدنی ها را از نظر طبیعی و تاریخی در خود جای داده و در بین شهر های استان مازندران مقام اول را از این نظر دارا می باشد.

آمل- پرجاذبه ترین شهر مازندران

این شهر از شهر های کهن ایران محسوب می شود به طوری که ابن خردادبه می نویسد: «از زمان پادشاهی فریدون تا زمان بهرام گور آمل پایتخت دنیای مسکون بود». حمدالله مستوفی بنای شهر را به طهمورث پادشاه پیشدادی نسبت می‌دهد. فردوسی از آمل چنین ذکر کرده‌است:

منوچهر با سلم و تور سترگ  بياورد ز آمل سپاهی بزرگ و یا می فرماید: از آمل گذر سوی تميشه کرد نشست اندر آن نامور بيشه کرد.

دیدنی های آمل- مکان های توریستی آمل

با توجه به اسناد تاریخی این شهر حداقل از دوره ساسانی تا دوره مغول پایتخت مازندران بوده‌ و در سه سلسله حکومتی علویان، مرعشیان، اشکانیان پایتخت رسمی ایران بوده ‌است و در دوران اساطیری منوچهر و بهرام و فریدون نیز پایتخت ایران بوده ‌است.

موقعیت استراتژیک شهر آمل و رودخانه هراز، توسعه بخش‌های کشاورزی، تجاری، صنعتی و گردشگری منطقه را در سال های اخیر تسهیل نموده‌است. محصولات عمده کشاورزی این شهر، برنج، گل و گیاه، دانه‌های روغنی کلزا، سبزیجات و علوفه می‌باشد.

قله دماوند، امام زاده ابراهیم، بقعه میر بزرگ مرعشی، بقعه سید میر حیدر آملی، قلعه ملک بهمن، نقش برجسته شکل شاه، پارک جنگلی میرزا کوچک خان، حرم امام زاده عبدالله، پل دوازده چشمه، برج آرامگاهی متبرکه ناصرالحق، پارک ملی لار و سد لار، مسجد آقا عباس، مسجد حاج علی کوچک، قلعه کهرود، دهکده توریستی الیمستان، مسجد جامع آمل، امام زاده قاسم، منطقه تفریحی آب گرم لاریجان،، منطقه تفریحی آب اسک و امیری و نوا و لاسم و خشواش، رودخانه و جنگل توریستی تاریخی بلیران، سقانفارها، حسینه و تکایا طایفه های آمل، آب معدنی استرا باكو، آبشار شاهاندشت و ده ها منطقه دیدنی دیگر از جمله جاذبه های گردشگری آمل محسوب می گردند.