مازندران

مازندران، استان سرسبز و چشم‌نواز شمال ایران، با طبیعت بی‌نظیر و آب و هوای معتدل خود در نوار ساحلی جنوب دریای خزر آرام گرفته است.

جاذبه های گردشگری مازندران- چشمه های باداب سورت

۳۳۸ کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر، دامنه‌های جنگلی و کوهستانی، رودخانه‌های پرآب، چشمه‌های آب‌معدنی پرشمار، آبشارها، غارها و بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی ثبت‌شده، از جمله جاذبه های گردشگری مازندران محسوب می گردد و این استان را به  قطب گردشگری کشور تبدیل کرده است. این استان هر ساله پذیرای نزدیک به دوازده میلیون نفر گردشگر داخلی و ده‌ها هزار توریست خارجی است که به ویژه در ایام نوروز به این استان سفر می‌کنند.رودخانه- طبیعت سحرانگیز

مازندران به خاطر تاریخ غنی و جغرافیای سراسر متنوع آن که شامل جلگه‌ها، علفزار‌ها، بیشه‌ها و جنگل‌های هیرکانی با صدها گونه گیاهی و جانوری منحصر به فرد در جهان است و آب و هواهای گوناگون از سواحل شنی با کمترین ارتفاع جغرافیایی ایران تا کوهستان‌های ناهموار و پوشیده از برف البرز، جاذبه های گردشگری مازندران را شکل داده است.

دشت ناز ساری

قله دماوند بام ايران با شهرتي جهاني يكي از منحصر بفرد ترين جاذبه هاي طبيعي ايران و جاذبه های گردشگری مازندران است.

قله دماوند پا به پاي ايران زمين از گذشته هاي دور تا به امروز جزء جدايي ناپذير فرهنگ و افتخارات ايرانيان و مازندرانيها بوده است . اين قله داراي ويژگيهايي است كه آن را از ۳۰۰ قله مرتفع ديگر خاورميانه متمايز نموده و جزو قلل منفرد و مخروطي شكل جهان است و با ۵۶۷۱ متر ارتفاي دومين قله مخروطي جهان بشمار مي رود.

قله دماوند- برف

استان مازندران با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر و با وسعتي معادل4 /23756 كيلومتر مربع حدود 1/46 درصد از مساحت كشور را در برداشته و هجدهمين استان از اين حيث در كشور محسوب مي گردد . درياي خزر در شمال ، استانهاي تهران و سمنان در جنوب و استانهاي گيلان و گلستان به ترتيب در غرب و شرق استان قرار دارند .
مازندران بر اساس آخرين تقسيمات كشوري داراي 22 شهرستان به نام هاي آمل ، بابل ، بابلسر ، بهشهر ، تنكابن ، جويبار ، چالوس ، رامسر ، ساري ، سوادكوه ، سيمرغ، قائمشهر ، گلوگاه ، محمود آباد ، نكا ، نور ، نوشهر، فريدونكنار ، عباس آباد ، سوادكوه شمالي، كلاردشت و مياندرود ، 58شهر ، 55 بخش ، 129 دهستان و 3697 آبادي می باشد.

هنرهای سنتی و صنایع دستی در مازندران از قدمت و تنوع زیادی برخوردار است.  قالیبافی، لاک تراشی،      گلیم بافی،حصیربافی،چادر شب و جوراب پشمی،نخ ریسی،پارچه بافی،نمد،زیلو،جاجیم،ظروف گلی،و وسایل چوبی.

صنایع دستی مازندران

جاجیم و گلیم بافی

اقتصاد مازندران بر پایه کشاورزی، دام پروری، شیلات، باغداری و صنایع تبدیلی مواد غذایی استوار است و  مهم‌ترین محصولات کشاورزی استان برنج است که در اکثر شهرهای آن کشت می‌شود.

طبیعت بکر مازندران

مردم مازندران با زبان و یا گویش مازنی صحبت می کنند. زبان مازندراني يا طبري يا تپوري از زبانهاي كهن ايراني است كه از شمال به درياي مازندران و از شرق تا گرگان و از جنوب تا منطقه شهمير زاد، سنگسر ، فيروزكوه ، دماوند، لواسانات و مناطق شمالي كوه امامزاده داود و طالقان تهران و از غرب به تنكابن و رامسر گسترش دارد.