لنگرود:

جاذبه های گردشگری لنگرود- شهرستان لنگرود با وسعتی حدود 900 کیلومترمربع در شرق استان گیلان قرار گرفته و فاصله آن با مرکز استان 60 کیلومتر است. لنگرود از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می‌گردد. لنگرود دارای قدمت تاریخی زیادی است و نام آن حدود 900 سال قبل (512 هجری قمری) در کتب تاریخی آمده است. نام لنگرود ترکیبی است از دو پاره واژه لنگر و رود. لنگر به معنی وقار و سکون و آرامش است همان گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌یابد. در ترکیب لنگر و رود دو (ر) در هم یکی شده و نام به لنگرود تبدیل می‌گردد و معنی رود سکون یافته و آرام و با وقار معنی می‌گیرد و اگر به رود جاری در این بنگریم آن را دارای جریان آن چنان آرامی می‌بینیم که گویا حرکتی ندارد.

لنگرودبافت قومی مردم لنگرود گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پس تکلم می‌کنند. از نوشته‌های تاریخی چنین استنباط می‌شود که زمین‌های اطراف لنگرود باتلاقی بوده و ساخت و ساز را دچار مشکل می‌نموده اما به مرور زمان و توسعه تجارت در گیلان، لنگرود هم رونق یافته و در زمینه‌های کشاورزی خصوصاً کشت کنف از شهرهای سرآمد کشور بوده و همچنین در زمینه صنعت دارای صنایع فلزی از جمله تفنگ سازی (شکاری) بوده که به علت مرغوبیت و کیفيت، خریدران زیادی داشته است. رابینو جهانگرد معروف درخصوص لنگرود چنین می‌نویسد: «کناره‌های رودخانه لنگرود زیباترین منظره‌ای است که من در ایران دیده ام». لنگرود دارای هشت محله به نام‌های فشکالی محله، سوتال محله، درب مسجد، کاسه‌گر محله، قصاب محله، گشته مردخال، انزلی محله و راه پشته است که هر یک دارای اعتبار خاصی است. بندر و ساحل زیبای چمخاله از جاذبه‌های گردشگری کم نظیر شمال کشور و ایران است و ساحل نيلگون و آرام آن استراحتگاه مسافران بسياري در فصل تابستان است. از محصولات عمده لنگرود می‌توان انواع برنج، چای، صیفی‌جات را نام برد. همچنین صید ماهی در این شهر رایج است. بازار هفتگی لنگرود در روزهای شنبه و چهارشنبه با استقبال فراوان برگزار می‌گردد.

لنگرود- نیلوفرجاذبه های گردشگری لنگرود

لیلاکوه، پل خشتی لنگرود، منزل قدیم منجم باشی، منزل دریابیگی در لنگرود، باغ معروف منجم باشی، پل خشتی قدیمی نالکیاشر، آبشار چالدشت، باغ ملی در جاده چمخاله، مسجد جامع لنگرود، بقعه آقا سید محمدتقی کوشالشاد لنگرود و قلعه دزدبن، تالاب زیبای کیاکلایه، پارک فجر، باغات سبز چای، پارک های جنگلی بلوردکان و خرما، چشم انداز های بکر و زیبای مناطق ییلاقی و کوهستانی هلودشت، آبشار ماهی مشو، عطاکوه، کوهستانها، غارها، آبشارها و سواحل زیبا و ماسه ای چاف و چمخاله، رودهای خروشان و پرآب شلمان رود، لنگرود رودخان، پرندگان مهاجر و رنگارنگ، ماهیان کمیاب و منحصر به فرد ، باغات مرکبات و توتستان های پرورش کرم ابریشم، تنها و تنها بخشی از جاذبه های گردشگری لنگرود می باشند.

جاذبه های گردشگری لنگرود