فومن:

جاذبه های گردشگری فومن- فومن، شهر مجسمه  ایران، شهرستانی در محدوده جنوب غربی استان گیلان است که از سمت شمال به شهرستان‌های صومعه سرا و ماسال، از سمت جنوب به شهرستان‌های شفت و طارم زنجان، از سمت شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان خلخال در استان اردبیل هم مرز است. شهر فومن مرکز این شهرستان، در ۲۷ کیلومتری غرب شهر رشت واقع است. فومن با زمین‌های دشت سرسبز و مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای، یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین مناطق شمالی ایران به شمار می‌آید و دارای قدمتی چند هزار ساله است.

مجسمه آناهیتاسابقه این منطقه کهن به دوران پیش از اسلام می‌رسد و در قرون گذشته از مراکز سیاسی و اقتصادی بخش بیه پس گیلان (گیلان غربی) بوده است. این شهر به گواهی تاریخ از جمله شهرهای قدیمی و اولیه گیلان زمین است.
قراین تاریخی بیشتر بیانگر آنند که این شهر در دوره پیش از اسلام، یعنی زمان ساسانیان (۲۲۴ ـ ۶۵۲ میلادی) و حتی پیش از آن برقرار بوده و گروهی در ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش در این نواحی سکونت داشته‌اند. این منطقه از زمان‌های دور، یکی از کانون‌های زندگی دو تیره گیلک و تالش بوده و با اهمیتی که داشته، پرآوازه نیز بوده است. نام فومن بیشتر از هنگامی به میان آمد که خاندان حکومتگر «گیلانشاه» و «دابویهیان» از اواخر دوره ساسانی به بعد در این سامان به فرمانروایی رسیدند.
پس از این، نام فومن با تاریخ خاندان حکومتگر اسحاق‌وند (اسحاقی که نسب خود را به شاهزادگان اشکانی می‌رساندند که ابتدا روستای گشت و بعدها فومن و رشت مرکزیت آنان بوده است) گره خورده است.
اهالی این شهرستان از دو قوم عمده «گیلک» و «تالش» هستند که گیلک‌ها با زبان گیلکی و تالشان نیز با لهجه تالشی بیشتر در نواحی کوهستانی به سر می‌برند. علاوه بر این عده‌ای از مهاجرین ترک و کرد هم در برخی از نقاط شهری و روستایی شهرستان فومن زندگی می‌کنند که هرکدام دارای زبان، آداب و رسوم ویژه خود هستند.
فومن شهری است که بین کشتزارها و باغ‌های اطراف خود محصور است. برنجکاری، کشت چای و توتون و پرورش کرم ابریشم از فعالیت‌های اصلی فومن است که عمدتاً در اطراف شهر دیده می‌شود. شهر فومن را به خاطر وجود مجسمه‌های فراوان به عنوان شهر مجسمه‌ها نیز می‌شناسند.
جاذبه های گردشگری فومن: شهر فومن، شهر مجسمه های رنگین که از نظر صنعت گردشگری و نیز اکوتوریسم (طبیعت گردی) از جایگاه ویژه‌ای در ایران و حتی جهان برخوردار است. شهرک کوهستانی و دلپذیر ماسوله،‏‏ آبشار لار چشمه، قلعه رودخان،.پارک فومن، مجسمه آناهیتا (بانوی آب‌های روان)، موزه مردم‌شناسی فومن و موزه ماسوله، روستای فوشه، روستاي سسطلان، غار خون فوشه، ییلاق زودل سر فومن، منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی وچشمه آب معدنی علی زاخونی و زمزمه تنها بخشی از جاذبه های گردشگری فومن هستند.

جاذبه های گردشگری فومن