رودسر

جاذبه های گردشگری رودسر : شهرستان رودسر با وسعتی حدود ۱۳۴۰ کیلومتر مربع در شرق استان گیلان واقع شده است و از نظر وسعت سومین شهر وسیع این استان محسوب می گردد. رودسر از شمال به دریای خزر، از جنوب به سلسله جبال البرز و از شرق به استان مازندران و از غرب به لنگرود منتهی می گردد. شهرستان رودسر دارای چهار بخش مرکزی، کلاچای، چابکسر و رحیم آباد است.

قدیمی ترین نام رودسر، “کوتم ” است که شهر کوچکی در رانکوه بوده است. پس از آن، این شهرستان ” هوسم ” نام گرفت و در اواخر قرن نهم ه . ق به “رودسر ” (شهری که میان دو رود واقع است)، تغییر نام یافت.
قومیت مردم رودسر گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پیش (شرق گیلان)، صحبت می‌کنند. رودسر در زمان های قدیم به نام های کوتم و هوسم مشهور بود.
یکی از روستاهای رودسر به نام تیمجان، در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده؛ که سکه‌های ضرب شده در این محل موجود است.
از محصولات تولید شده در رودسر، می‌‌توان: برنج، چای، مرکبات، گندم، جو، فندق، گردو، حبوبات، گل گاوزبان و انواع سبزی و ابریشم را ذکر کرد. تنوع و فراوانی در رودسر، سبب شده؛ تا بازار هفتگی آن که در روزهای یکشنبه دایر می‌‌گردد، از رونق فراوانی برخوردار باشد. بازار ماهی‌فروشان این شهر بسیار دیدنی می باشد.
بافت چادرشب، حصیر، جوراب پشمی، زنبیل، نمد بافی و تولید انواع سرامیک و سفال را نام برد، که اغلب در یکشنبه بازار رودسر عرضه می شود…
“مرتفع ترین قله گیلان، سماموس” نام دارد؛ که در ناحیه ی کوهستانی رحیم آباد رودسر، قراردارد و ارتفاع آن ۳۶۲۰ متر از سطح دریا است.

جاذبه های گردشگری رودسر:

سرولات چابکسر، روستای تمیجان رودسر، گورستان قدیمی ملا امیرا رودسر، کاخ رضا خان رودسر؛ قلعه گردان ،بارگاه قدیمی پیر محله رودسر، بلور دکان املش، سر تربت امام، ییلاق اشکورات رودسر، قله سماموس در رحیم آباد رودسر و روستای جنگلسرا از جاذبه های گردشگری رودسر می باشند.

جاذبه های گردشگری رودسرمنطقه بسیار پرجاذبه سفیدآب و چشمه سفیدآب رحیم آباد با آبشار زیبا و چشمه های زلال آن که از کوه های پر برف سرچشمه گرفته و از میان جنگل های انبوه می گذرد- منطقه جنگلی و کوهستانی سرو لات – ساحل بسیار زیبا و آرام به طول ۴۰ کیلومتر- منطقه ییلاقی جواهر دشت – غارهایی مثل غار دیارجان نزدیک آشور آباد، غار کبیران نزدیک گرمابدشت رودسر، غار سرد دره در روستای شاهیجان اشکور  و ساحل زیبای رودسر از دیگر جاذبه های گردشگری رودسر هستند.

ساحل زیبای رودسر