رودبار:

جاذبه های گردشگری رودبار- شهرستان رودبار با وسعت 2574 کیلومتر مربع دومین شهرستان استان گیلان به لحاظ وسعت است که از شمال به شهرستان رشت از جنوب به استان قزوین و از غرب به شهرستان فومن و استان زنجان محدود می شود. شهرستان رودبار در کرانه سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوای آن تحت تأثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قرار دارد. از نظر آب و هوایی این منطقه به ویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه این موضوع می باشد. این منطقه در مسیر بادهای دائمی دره سفیدرود قرار گرفته است که بادهای منجیل آن معروف است.

رودبار
این شهرستان دارای 4 بخش است. بخش مرکزی شامل: رستم آباد، رودبار، منجیل و لوشان همچنین دهستان کلشتر می باشد. بخش عمارلو شامل دهستان های: جیرنده و کلیشم می باشد. بخش خورگام شامل دهستانهای خورگام و دلفک است و بخش رحمت آباد و بلوکات نیز شامل دهستانه ای بلوکات، رحمت آباد و دشتویل می باشد. اقتصاد این منطقه به علت شرایط خاص اقلیمی بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است. مهم ترین محصول آن زیتون است که عمده ترین محصول کشاورزی شهرستان بوده و دارای فرآورده های ارزشمندی چون روغن زیتون و صابون می باشد. درخت زیتون حدود 600 سال پیش در زمان شاه عباس بزرگ همزمان با کوچاندن کردان از نواحی شمال سوریه و حلب، به این منطقه راه پیدا کرد البته در سال های اخیر کشت برنج در دشت ها همچنین کشت جو نیز در این شهر رواج پیدا کرده است که هنگام عبور از آن به راحتی قابل مشاهده است. در شهرستان رودبار نژادهای مختلفی ایرانی چون تالشی ها، تات ها، کردها و گیلک ها زندگی می کنند و این امر موجب تنوع زبان در بین ساکنین آن شده است
رودبار به نامهای مختلفی از جمله «خشکه رودبار» ، « رودبار محمد زمان خانی» ، « رودبار زیتون»، « پیلده رودبار» معروف بوده است که نام رودبار احتمالاً به دلیل، جریان داشتن رودخانه سفیدرود در این شهرستان پدید آمده است. رودبار از نظر تاریخی دارای قدمتی 6 هزارساله می باشد. آثار بدست آمده در تپه مارلیک حاکی از وجود تمدنی کهن در این منطقه است که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد گفتنی است از مراسم های سنتی این منطقه می توان به جشن گلدهی سوسن چلچراغ ، جشن سنتی انارچینی و مراسم علم واچینی اشاره نمود.

تپه مارلیکجاذبه های گردشگری رودبار

دریاچه ویستان بره سر رودبار، سد منجیل، سد سفیدرود، چشمه روستای کلشتر رودبار، قله درفک – آتشفشان درفک،استخر طبیعی خلشکوه، سد تاریک سیاهرود، تپه مارلیک، چشمه ‌های آب معدنی سنگرود، چشمه آب گرم ماستخور رودبار، ییلاق سلانسر رودبار، درخت سرو هرزویل، روستای توریستی داماش،غار دربند رشی، دره دربند رحمت آباد و گل سوسن چلچراغ از جاذبه های گردشگری رودبار هستند.

جاذبه های گردشگری رودبار