رشت:

جاذبه های گردشگری رشت- شهرستان رشت مرکز استان زیبای گیلان، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرستان شمال کشور و پربارانترین شهر کشور است. شهر رشت در وسیع ترین بخش دلتای رودخانه سفید رود با ارتفاع متوسط ۸ متر از سطح دریا های آزاد و فاصله ۳۳۰ کیلومتری شمال باختری تهران و انتهای راه اصلی دریای خزر و مسیر راه اصلی درجه یک قزوین به بندر انزلی قرار دارد. دو شاخابه از رودخانه سفید رود به نامهای سیاهرود و گوهر رود از سوی خاور و باختر شهر رشت در جریان هستند و سرانجام به تالاب انزلی می ریزند .این شهر از شمال به دریای خزر و شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان رودبار، از شرق به شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه و از غرب به شهرستان های صومعه سرا، فومن و شفت متصل می باشد.
این شهر در قدیم تنها راه ارتباطی و بازرگانی ایران از طریق بندر انزلی به اروپا به شمار می آمده و از زمان شاه عباس دوم تا اواخر حکومت قاجاریه شهر رشت مرکز تجاری بزرگی بوده است و کاروان هایی در شهر برای خرید ابریشم توقف می کردند و کالاهای خود را از این طریق به بنادر دریای مدیترانه ارسال می داشتند. شهر رشت از سال ۱۰۰۴ و هم‌زمان با دوران حكومت شاه عباس به عنوان مركز گیلان انتخاب شده و مركز معاملات نوغان و ابریشم گردید كه در آن زمان محصول اول گیلان محسوب می‌شد. بعد از آن این شهر مورد توجه سرمایه گذاران بزرگ ایرانی و اروپایی كه تاجران عمده نوغان بودند قرار گرفت و به همین سبب پیشرفت چشمگیری كرد. نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده و قبل از این دو، به آن بیه می‌گفته‌اند. بیه در لغت‌نامه‌ها، رود و یا مصب بین دو رودخانه معنی شده است و چنین به نظر می‌رسد كه دلیل این نامگذاری، قرار گرفتن آن در میان دو رودخانه زرجوب و گوهر رود است كه به مثابه حفاظ و دیوار شهر محسوب می‌گردید.

شهر رشت
رشت به شهر باران یا شهر باران‌های نقره‌ای شهرت دارد، حوزه‌ی شکل‌گیری مکان‌های شهری در طی زمان و سبک معماری این شهر به خاطر اقلیم متفاوت شمال کشور بسیار خاص است و نوع زندگی به طور کلی از سایر مناطق کشور متفاوت است. در سال ۲۰۱۵ به شبکه شهرهای خلاق جهان به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی زیر نظر یونسکو پیوست. رشت تنها شهر ایران به همراه ۱۸ شهر دیگر جهان است که در زمینه خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شد. نکته جالب درباره رشت این است که بسیاری از اولین‌های ایران را به نام خود ثبت کرده است، برای مثال اولین شعبه بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۴ در این شهر تاسیس شده است، اولین کتاب‌خانه ملی ایران با بنای شاخص به همت محمد علی تربیت تاسیس شد، اولین تئاتر کلاسیک ایران در رشت آغاز به کار کرد، اولین اتوبوس وارداتی به کشور در شهر رشت استفاده شد، راه آهن از این شهر تولد یافت و همچنین شهر رشت اولین داروخانه شبانه روزی و اولین مرکز نگهداری معلولین و سالمندان را نیز به نام خود ثبت کرده است. روز ۱۲ دی ماه روزی که در بیش از ۴٬۵ قرن پیش، رشت به عنوان مرکز سیاسی گیلان انتخاب شده را به عنوان روز رشت در تقویم رسمی کشور درج کرده‌اند.

اولین اتوبوس ایران در رشت
در حال حاضر این شهرستان ، به زبان گیلکی با لهجه بیه پس تکلم می کنند و به مشاغل خدماتی، تجارتی و صنعتی اشتغال دارند علاوه بر آن شالیکاری از عمده فعالیت های روستاییان این خطه میباشد.

شهرستان رشت با دارا بودن جاذبه های منحصر به فرد گردشگری یکی از مناطق مستعد استان گیلان برای جذب گردشگر به شمار می آید. از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری رشت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جاذبه های گردشگری رشت- عمارت کلاه فرنگی، عمارت شهرداری، عمارت پست، موزه رشت، خانه قدیری، کتابخانه ملی رشت، خانه ابریشمی، کلیسای ارامنه، کاروانسرای لات، موزه میراث روستایی گیلان، خانه جهانگردی، پارک قدس رشت، بوستان ملت ، پارک دانشجو، پارک جنگلی سراوان، حاجی بکنده و امین آباد، منطقه توریستی سقالکسار، مقبره میرزا کوچک خان، مقبره خواهر امام از نوادگان امام موسی کاظم (ع)، بقعه امام زاده هاشم بن محمد از نوادگان امام علی (ع) (کیلومتر ۳۰ جاده رشت به تهران، مساجد صفی و حاج صمد خان، بقاع متبرکه آقا سید ابراهیم و آقا سید عباس (ساغریسازان)، مقبره دانای علی ( چمار سرا )، بقعه بی بی رقیه (علی آباد) از جاذبه های گردشگری رشت محسوب می گردند.

جاذبه های گردشگری رشت