رامیان:

جاذبه های گردشگری رامیان – شهرستان رامیان در قسمت جنوبی استان گلستان از شمال به شهرستان گنبد، از جنوب به استان سمنان، از شرق به شهرستان آزادشهر و از غرب به شهرستان علی آباد کتول محدود می شود. رامیان بی شک یکی زیباترین شهرستان های استان گلستان است. که از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود. این شهرستان از چهار شهر رامیان، دلند، خان ببین و تاتار و دو بخش مرکزی و فندرسک تشکیل شده است. راميان با تاريخي کهن، سرزميني محصور در ميان کوه هاي البرز شرقي با چشمه ساران، آبشارها و جويبارهاي متعدد و داراي جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي است.

رامیان - گل رامیان

گل رامیان

ترکیب جمعیتی شهرستان رامیان بر اساس دانشنامه طوایفی گلستان از طوایف صادقلی، رجبلی، قوانلو و… تشکیل شده است. علاوه بر این طوایف ترک که اکثرا در بخش مرکزی ساکن هستند، قومیت های سیستانی، بلوچ، ترکمن، کرد و فارس نیز در بخش های مختلف شهرستان ساکن هستند.

مردم شهرستان به زبان ترکی صحبت می کنند و زبان و لهجه های فارسی، سیستانی و ترکمنی نیز در این شهرستان رایج است. اکثریت مردم این شهرستان مسلمان و مذهب شیعه دارند. شغل اکثر مردم کشاورزی ودامداری است و برنج، غلات، توتون، صیفی جات وسبزیجات از محصولات آن می باشد واز صنایع دستی آن می توان به ابریشم بافی، تهیه منسوجات ابریشمی از جمله لباس های محلی، حوله، دستمال و چادر شب اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری رامیان

از جاذبه های گردشگری رامیان می‌توان به قلعه میران، استخر طبیعی گل رامیان، مجموعه آبشارهای شیر اباد، غار ناشناخته شیراباد، مجموعه آبشارهای سرخه کمر بیش از ۵ آبشار، مجموعه آبشارهای جوزک، مجموعه آبشارهای سید کلاته به تعداد ۸ آبشار مجموعه آبشارهای چفت که تعداد آن ها به ۱۲ آبشارمی رسد، مجموعه آبشارهای پشمکی، چشمه نیلبرگ، چشمه سید کلاته، انجیر چشمه، منطقه کوهستانی و برف گیر النگ، چشمه پیر کرم، دهکده توریستی پاقلعه، جنگل دره ملا و باغ تاشته، پارک جنگلی زیبای دلند، ذخیره گاه بین المللی سرو زربین، جنگل پنهان خانه،گرم چشمه،دیو چشمه، روستای تاریخی کشکک، تپه تاریخی نقاره خانه، بقعه متبرکه امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و همچنین موزه مردم شناسی شهر رامیان اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری رامیان