بندر گز

جاذبه های گردشگری بندر گز- بندر گز شهری زیبا و دیدنی آرمیده میان سواحل و كرانه هاي زیبای خزر و جلگه سرسبز و كوههاي بلند سر به فلك كشيده البرز است این شهرستان زیبا و دیدنی در منتهی الیه غربی استان گلستان قرار دارد و با شهرستان کردکوی از شرق، شهرستان بهشهر و گلوگاه از غرب، با خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله از شمال و نواحی جنگلی کوه های جهان مورای رشته کوه البرز از جنوب محدود شده است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری شهرستان بندر گز شامل دو شهر بندرگز و نوکنده و دو بخش مرکزی و نوکنده و چهار دهستان انزان غربی و شرقی، بنفشه تپه و لیوان و ۲۵ روستا است.

بندر گز

بندرگز در گذشته با نام هاي كناره يا قصه كناره به عنوان ساحل شهر استرآباد محسوب مي گردید و هم اكنون آثار تاريخي با قدمت چند صد ساله در آن قابل مشاهده است. نامگذاری شهر بندرگز به واسطه نزدیک بودن به روستای گز از نام این روستا ریشه گرفته و به صورت پیش بندر روستای گز محسوب می شده است.همچنین در مورد وجه تسمیه  بندر گز برخی اعتقاد دارند که با توجه به تغییرات نام آن به علت رویش درختچه های گز در زمین های نیمه شور قسمت شمالی  شهر بندر گز و قرار گرفتن شهر در کنار دریای خزر،این شهر بنام “بندر جز” معروف شد و در دوره پهلوی در سال 1316 شمسی کلمه جز که معرب گز  می باشد،مجدداً به گز تبدیل و از آن پس به نام بندر گز نامیده شده است.

زبان غالب مردم شهرستان بندرگز زبان طبری مازندرانی است. هرچند مهاجران ترکمن به زبان ترکمنی و سیستانی‌ها به زبان خودشان صحبت می‌کنند؛ که زبان‌های غیر از فارسی و مازندرانی کم‌تر از ۱۰ درصد شهر را تشکیل می‌دهد.

جاذبه های گردشگری بندر گز

ساختمان گمرگ سابق بندرگز، چشمه قلقلی، قبرستان کهنه بندرگز، دیوار تمیشه باغو کناره بندرگز، قلعه سر محله بندرگز، جر کلباد در قسمت غرب روستای کهنه کلباد، دین تپه در قسمت جنوب روستای کهنه کلباد، تپه گل افرا، ورگدین تپه، سنان تپه، اسکله توریستی، ساحل دریا، توسکا چشمه، چشمه بلبل، جنگل باغو، جنگل وطنا، فانوس دریایی، خلیج گرگان، سیکاپل، ساختمان دادگستری، کافر قلعه، قلعه سر محله، کهنه قلعه، قلعه نوده تپه، عروس قلعه،امامزاده حبیب الله و امامزاده سفید چال از جاذبه های گردشگری بندر گز محسوب می شوند.

جاذبه های گردشگری بندر گز