بندر ترکمن

جاذبه های گردشگری بندر ترکمن- بندرترکمن با نام قدیمی بندر شاه در غرب جلگه وسیع گرگان در سواحل جنوب شرقی دریای خزر و خلیج گرگان قرار دارد. این شهر در سال 1307 هجری شمسی در زمان رضا شاه پهلوی در انتهای راه آهن جنوب به شمال به منظور ایجاد و راه اندازی تاسیسات شیلات در شبه جزیره میانکاله احداث گردید. این شهرستان از جنوب به شهرستان های کردکوی و گرگان، از جنوب غربی به بندرگز، از غرب به خلیج آرام و ساکن دریای خزر و شبه جزیره میانکاله، از شرق به شهرستان آق قلا و از شمال به شهرستان گميشان محدود می شود. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و سیجوال و یک شهر بندرترکمن و چهار دهستان و 24 آبادی می باشد.

بندر ترکمن

جمعیت فعلی بندر ترکمن دارای تنوع فراوانی بوده و ترکیبی از مردم بومی (ترکمن) و مهاجران مازندرانی، گیلانی، ترک، قزاق و سیستانی است. اکثریت مردم این دیار با زبان ترکمنی که جزء زبان های ترکی می باشد تکلم می کنند. دین این مردمان اسلام و مذهب آن ها اهل سنت حنفی است.

جاذبه های گردشگری بندر ترکمن

قدمگاه خواجه بهاء الدین نقشبندی و مقبره آق امام، ساحل آرام و زیبای دریای خزر، شبه جزیره آشوراده، روستای قره قاشلی، کورس اسب دوانی بندر ترکمن، بازارمحلی بندر ترکمن بخشی از جاذبه های گردشگری بندر ترکمن هستند.

جاذبه های گردشگری بندر ترکمن