بندر انزلی:

جاذبه های گردشگری بندر انزلی: بندر انزلی اولین و بزرگترین شهر بندری سواحل جنوبی دریای خزر و شمال ایران که در استان گیلان واقع شده است. این شهرستان از شمال به دریای خزر، از جنوب به تالاب انزلی، از شرق به شهرستان رشت و از غرب به منطقه طوالش (شهرستان رضوانشهر) محدود می شود. ارتفاع آن از سطح دریا 26 مترمی باشد و دارای آب و هوای معتدل مرطوب است. بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا (۴۰ کیلومتر نوار ساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می‌دهد. نام انزلی به دلیل پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده‌ است..
شهر بندرانزلی از دو قسمت انزلی و غازیان تشکیل شده است که به وسیله کانال موجود بین این دو قسمت، آب چهار رودخانه – ازشرق ( سوسر روگا، پیر بازار روگا، راست خانه ، نهنگ روگا ) و یک رودخانه از غرب( شنبه بازار روگا ) وارد دریا می شود.

بندر انزلی
مردم انزلی از گذشته ی بسیار دور به زبان گیلکی سخن می گویند. شهر انزلی پس از مرکز استان (رشت)، دومین شهر پر جمعیت استان گیلان بوده و یکی از متراکم‌ترین شهرهای ایران از لحاظ تراکم جمعیت محسوب می‌شود. از این شهر با نام انزلی بارها در تاریخ یاد شده است و طی قرون متمادی راه مهم ارتباط اقتصادی، تمدن مشرق و مغرب محسوب می‌شده‌است. انزلی از شهرهای باستانی ایران کهن می‌باشد. مردم انزلی از تیره کادوسیان، بر اثر روابط خوب با پارسیان و همکاری ایشان با کورش هخامنشی در لشکر کشی‌های وی نام محل خود را از روی سرزمین (انزان)، (انشان پارس) انتخاب کرده و یونانی‌ها نیز به آن (انزلوی) می‌گفتند. انزلی، اولین و تنها نامی است که برای این منطقه در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است که بدون شک این نام برگرفته از موقعیت جغرافیایی این شهر بین تالاب بین‌المللی انزلی و دریای خزر می‌باشد و تنها در دوران سلطنت خاندان پهلوی (از ۱۳۰۴ تا ۱۳۵۷) اسم آن به «بندر پهلوی» یا پهلوی تغییر داده شده بود ولی پس از انقلاب اسلامی اسم دیرین خود «انزلی» را بازیافت.
در سال 1306 ه.ش دولت ایران پس از تحویل تاسیسات بندری ساخته شده توسط روسها، اقدام به تجهیز این بندر کرد. امروزه بندر انزلی به عنوان مجهزترین و مدرن ترین بندر حاشیه جنوبی دریای خزر به شمار می رود که به دلیل موقعیت منحصر به فرد جغرافیائی به عنوان تنها بندر آزاد منطقه، نقش به سزائی در رونق کریدور شمال_جنوب دارد.

از جاذبه های گردشگری بندر انزلی می توان به تالاب انزلی، برج ساعت ( مناره انزلی)، موج شکن ها، ساحل دریا، پل های انزلی، کاخ میان پشته (موزه نظامی)، بلوار بندرانزلی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

تالاب انزلی به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری بندر انزلی از زیباترین و بزرگترین تالاب‌های دنیاست. سواحل تالاب را نیزارها و گلهای لاله دریائی به طرز زیبائی آراسته که چشم هر بیننده را خیره می کند. در سالهای اخیر که سطح آب دریای خزر به سرعت بالا آمده نقاط زیادی از سواحل تالاب به زیرآب فرو رفته و وسعت آن بسیار زیادتر و عمق آن بیشتر شده است. تعداد زیادی رودخانه به تالاب می ریزد و جزایر کوچک و بزرگی در تالاب زیبا، سر از پهنه تالاب برآورده است. در زمستان هزاران پرنده دریایی خصوصاً صدها قو، بر پهنه تالاب می نشینند و یا برفراز آن به پرواز درمی آیند که زیبائی طبیعت را در تالاب صد چندان می سازد. انواع ماهیان در تالاب پرورش یافته وگیاهان زیادی در کف تالاب و در بین سطح و کف و کف تالاب شناورند.

تالاب انزلی