املش:

جاذبه های گردشگری املش- شهرستان زیبای املش از شهرستان‌های شمالی ایران است که در استان گیلان قرار دارد. این شهرستان از شمال به شرستان های لنگرود، لاهیجان و آستانه اشرفیه، از شرق به شهرستان رودسر، از جنوب به شهرستان رودبار، از غرب به سیاهکل و از شمال غرب به شهرستان رشت محدود می‌شود. این شهرستان دارای یك شهر، 2 بخش ، 5 دهستان و 370 آبادی است كه شهر املش مركز بخش مركز و مركز شهرستان بوده و بخش دیگراین شهرستان رانكوه نام دارد. قومیت مردم املش گیلک بوده و با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) و گویش املشی تکلم می‌کنند.

املشنام املش از دو واژه «ام» و «لش» که ” لش ” به معنی راکد، ایستاده، و ” ام ” به معنی رود و رودخانه است گرفته شده است. بنابراین املش به معنی رود راکد و جریان ایستاده است. این شهرستان از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواری ها به سه منطقه جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تقسیم شده و بخش جلگه ای از آبرفت های رودهای شلمانرود، کیارود و رود کهنه گویه به وجود آمده که شهر املش بر مخروط افکنه شلمانرود بنا شده است. بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع است و بلندترین قله آن ناتشکوه نام دارد. مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی دارای زمستان های سرد و پوشیده از برف، یخبندان و در تابستان خنک است. مجاورت شهر املش با رودخانه راکد شلمانرود باعث شد تا در گذشته مردم املش عمدتا در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت کنند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشان می دهد که فعالیت‌های کشاورزی در 1500 سال قبل در املش رواج داشته است. در حال حاضر این شهرستان بیشترین سطح زیرکشت چای را در استان گیلان دارو و از محصولات عمده کشاورزی آن می توان از  برنج، گندم، فندق، مرکبات، گیاهان دارویی، فرآورده‌های دامی و عسل و ابریشم نام برد.

مناطق ییلاقی دیدنی، باغ‌های زیبای چای و کوهپایه‌های دل انگیز که چشمان هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند گوشه ای از زیبایی های بی نظیر این خطه از شمال کشور است.

جاذبه های گردشگری املش

تالاب زر بیجار املش، مناطق ییلاقی و باغات چای، غار لیاروی واقع در روستای لیاروی بلوردکان املش، جنگل‌های سرسبز بلوردکان، غار تلاین گورج و هفت خم تله سر، بافت تاریخی شهر املش، یخچال طبیعی ملجه دشت، دهکده ییلاقی خسیب دشت، هالی‌دشت ، چشمه آب معدنی لوزان، گرد لنگه، قله ناتشکوه و قله آغوزی، برج تاریخی میل امام با ارتفاع هفت متر، ساختمان قدیمی محمد تقی خان صوفی سیاوش، ساختمان قدیمی عبدالعلی خان صوفی، ساختمان قدیمی گوهر تاج خانم، قلعه شاه نشین قلعه، آرامگاه چهار تن از سلاطین کیایی از جاذبه های گردشگری املش محسوب می گردند.

جاذبه های گردشگری املش