آق‌قلا

جاذبه های گردشگری آق‌قلا- آق‌قلا شهری زیبا در شمال استان گلستان و در كنار رودخانه گرگان واقع شده است. این شهرستان از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به شهرستان گرگان و علي آباد از شرق به شهرستان گنبد و از غرب به شهرستان بندر تركمن و گمیشان محدود مي شود. رودخانه اترك درست در حد مرزي ايران و تركمنستان از شمال اين شهرستان عبور مي كند. بر اساس مستندات تاریخی این شهر توسط شاه عباس در سال 1020 هجری قمری بنا شده است. نام قدیمی این شهر مبارک آباد، اسپی دژ یا دژ سفید (اسپی در زبان مازندرانی (طبری) به معنای سفید می‌باشد) بوده است و در زمان حكومت پهلوی به پهلوی دژ تغییر نام یافت و امروز به نام آق‌قلا که برگرفته از زبان ترکمنی و به معنای قلعه سفید می باشد؛ نام گرفته است.

آق‌قلا

بر اساس تقسيمات كشوري شهرستان آق‌قلا داراي ۲ بخش مركزي و وشمگير، 2 شهر آق‌قلا و انبارالوم و ۵ دهستان و ۷۴ آبادي و ۵ آبادي خالي از سكنه است. اين شهرستان محل سکونت مردمانی خونگرم با آداب و رسوم سنتی از قومیت های ترکمن، سیستانی و بلوچ بوده که اغلب آنان ترکمن و اهل سنت هستند.

منبع درآمد اغلب مردمان این دیار از کشاورزی، دامداری و صنایع دستی حاصل می شود. برنج، گندم،جو، پنبه، توتون، تنباكو، حبوبات، نباتات علوفه‌ای، سیب زمینی دانه هاي روغني و سبزيجات از محصولات عمده کشاورزی آق‌قلا می باشند. قالی، قالیچه، و پُشتی‌های زیبا از صنایع دستی اصلی این شهرستان هستند.

جاذبه های گردشگری آق‌قلا

پل آق‌قلا، دژ آق قلا، دیوار بزرگ گرگان،گل تپه و تپه‌های تاریخی اورکت تپه، شاه قلی تپه، مجموعه تپه‌های تاریخی سد وشمگیر، تپه مرادیاتان، تپه دورت بورک، گوگ تپه، تپه قلاجه، یلقی تپه، تپه حکیمی، قلعه تپه، تپه مال بازار، قوش تپه، گمیش تپه تپه منگلی، قیزلر قلعه، تپه‌های اونق یلقی، تپه‌های اوچ تپه، تپه‌های بدراق نوری، سد وشمگیر، تالاب اینچه، گلفشان‌های قارنی یاریق، اینچه، نفتیجه، دیوار تاریخی گرگان (قزل آلان) و پنج شنبه بازار آق‌قلا از جاذبه های گردشگری آق‌قلا می باشند.

جاذبه های گردشگری آق‌قلا