آستانه اشرفیه:

جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه- آستان اشرفیه از جمله شهرهای دیدنی استان گیلان است که در 35 کیلومتری شهرستان رشت قرار دارد. آستانه ‌اشرفیه از شمال به دریای خزر از شرق به لاهیجان، از جنوب به املش و از غرب به رشت محدود می شود. این شهرستان که در مسیر راه اصلی کناره دریای خزر واقع شده است همانند سایر قسمت‌های گیلان دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است. این شهرستان از دو بخش مرکزی با ۴ دهستان ( کورکاء، دهشال، کیسم و چهارده ) و بخش بندر کیاشهر با 2 دهستان ( دهسر و دهکاء ) تشکیل شده است.

آستانه اشرفیه
شهرستان سرسبز و زیبای آستانه اشرفیه با برنج‌های خوش عطر و بویش و همچنین بادام زمینی های کم نظیرش در شمال کشور و تمام ایران شناخته شده است.
آب کشاورزی روستاهای این شهرستان از نهرهای حشمت رود، سید علی اکبر و سالار جواد که از شعبه‌های فرعی سفید رود هستند تأمین می‌گردد و عمده محصولات کشاورزی این شهرستان عبارتند از: برنج، دانه‌های روغنی، چای، بادام زمینی، محصولات جالیزی و اندکی سیب زمینی و انگور. دامداری نیز در این شهرستان از اهمیت به سزایی برخوردار است.
آستانه اشرفیه در گذشته کوچان نامیده می شد و پس از تدفین پیکر مطهر و نورانی حضرت سید جلال الدین اشرف (ع) پسر امام موسی کاظم (ع) و برادر شمس الشموس حضرت امام رضا (ع) در این شهر نام آن به آستانه اشرفیه تغییر یافت .
نگین این شهرستان آرامگاه « دکتر محمد معین »، گردآورنده « فرهنگ فارسی معین » می باشد، که در این شهرستان به خاک سپرده شده است.

جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه

بقعه سید جلال الدین اشرف، پارک ساحلی استانه اشرفیه، مناظر حاشیه رودخانه سفید رود، پل چوبی کیاشهر، پل خشتی نیاکو و کیسم، تونل جنگلی صفرابسته، پارک جنگلی کیاشهر، پارک ملی بوجاق کیاشهر، منطقه زیبای عسگر آباد دهکاء،  آرامگاه پیرجنگلی بازکیا، آرامگاه دکتر محمد معین در کنار رودخانه حشمت رود آستارا، بقعه آقا سید حسن، بقعه آقا سید حسین کیا و بقعه آقا سید محمد از جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه هستند.

جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه