آزادشهر

جاذبه های گردشگری آزاد شهر- آزادشهر یکی از شهرهای شرقی استان گلستان است که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از شرق به شهرستان مینودشت، از غرب به شهرستان رامیان و از جنوب به استان سمنان و شهرستان شاهرود محدود می شود. این شهرستان با قرار گرفتن در محل تلاقی سه راهی استان های گلستان، سمنان و خراسان شمالی به عنوان شاهراه ارتباطی تهران– مشهد در کل ایام سال پذیرایی مسافران و زائران امام رضا (ع) از اقصی نقاط کشور است. این شهرستان داراى دو بخش مرکزى و چشمه‌ساران است. بخش مرکزى دارای دو دهستان نظام‌آباد و خرمارود شمالى و بخش چشمه‌ساران نیز دو دهستان چشمه‌ساران و خرمارود جنوبى را شامل مى شود. آزادشهر و نگین شهر دو شهر و روستاهاى فارسیان، نوده‌خاندوز و ازدارتپه از روستاهاى مهم این شهرستان هستند. آزادشهر را شهر ۷۲ ملت می نامند اقوام مختلف ایرانی از قبیل ترک و ترکمن، کرد، بلوچ، زابلی، فارس و سبزواری در این شهر ساکنند.

آزادشهر
به دلیل موقعیت خاص این شهرستان و واقع شدن آن در منطقه کوهستانی-دشتی، آزادشهر دارای سه منطقه آب و هوایی کوهستانی، دامنه و دشتی می باشد و از این رو دارای چشم اندازهای طبیعی کم نظیر و زیبا می باشد. قدیمی ترین نام این شهر قبل از شکل گیری که هیچ سکنه ای نداشت یورونجل به معنای علف های هرز بود.چون رویش علف های هرز در این منطقه جنگلی رشدی فوق العادی داشت. بر اساس مدارک مکتوب تاریخی آزادشهر به قره تیکان معروف بوده است و در دوره صفویه به شاه فسند تغییر نام یافت. در وقفنامه خواجه مظفرالدین بتکچی به تاریخ ۹۰۹هجری قمری شاه فسند در حوزه کبود جامه معرفی می‌گردد و در زمان پهلوی اول این شهر شاه‌پسند نام می گیرد و پس از انقلاب به آزادشهر تغییر نام می دهد. از تولیدات کشاورزی این شهرستان می توان به مرکبات -آلوجات-غلات – توتون – سیگار – کنجد- غلات – گندم – جو – برنج- کلزا-برنج اشاره کرد
شهرستان آزادشهر با قدمتی سه هزارساله از لحاظ آثار تاریخی و محوطه های تاریخی و سایت های گردشگری یکی از شهرستان های پر جاذبه استان گلستان محسوب می گردد.

جاذبه های گردشگری آزاد شهر

از مرکز گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان به زیتون تپه، منطقه نمونه گردشگری پارک شبنم، تفرجگاه جنگلی سوجاق، بقعه پیرآباد، تفرجگاه وطن و سوسرا، امامزاده آق امام، یخچال های طبیعی، روستای فارسیان، آبشار لاشو، موزه مردم شناسی و پل غزنوی نام برد.

جاذبه های گردشگری آزاد شهر