چالوس:

چالوس يكي از قدیمی‌ترین، پرجاذبه ترین و زيباترين مناطق شمالي كشور است كه طبيعت زيباي آن، جاده‌ي مشهور آن و جاذبه‌هاي متعدد تاريخي و طبيعي آن سبب شده اين منطقه مورد توجه تمام مردم داخلي و گردشگران خارجي باشد. چالوس از مناطق قديمي استان مازندران در جلگه ميانی سواحل دريای خزر و در غرب این استان واقع شده است. این شهر ازشمال به دریای خزر، از جنوب به تهران، از غرب به شهرستان تنکابن و از شرق به نوشهر محدود می‌شود.

 

چالوس-کلاردشت- نمک آبرود

شهر چالوس در گذشته‌های دور سالوس یا شالوس بود که در پیرامون آن دو شهر کوچک دیگر به نام کبیره و کچه نیز وجود داشته‌ است. محمد بن اویس از امرای دوره تسلط خلفای عرب به دستور خلیفه معتصم به حکمرانی چالوس منصوب شد. محمد بن اویس خود در رویان استقرار یافت و پسرش احمد را به حکومت چالوس گمارد. شهر چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و سپس تا قرن‌های متمادی به صورت روستایی کوچک درآمد. در دهه اول قرن حاضر (۱۳۱۰) با پشتیبانی دولت وقت آرام آرام به صورت شهری سازمان یافته در آمد و امروزه به شهری زیبا با امکانات فراوان جهانگردی تبدیل شده‌است.

درباره وجه تسمیه این شهر می‌گویند چون بخش جلگه‌ای نسبت به ارتفاعات پست تر دیده می‌شود. و به همین دلیل آن را «چاله‌است» یا «چاله‌اس» می‌نامیدند که به مرور زمان به چارلس و چالوس تغییر نام یافت. شهرستان چالوس دارای سابقه تاریخی فراوانی بوده و به خاطر سرسبزی و زیبایی‌ها به عقیق همیشه سبز مشهور است. براساس یافته‌های باستان شناسی، تاریخ قدیمی‌ترین ساکنین این شهرستان در کلاردشت به هزاره دو قبل از میلاد می‌رسد.

هوای چالوس مانند دیگر نقاط مازندران و گیلان متغیر و مرطوب بوده ومیزان دمای هوا در تابستان ‪ و در زمستان بین ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد متغیر است. ارتفاعات چالوس غالبا پوشیده ازبرف است.

 

کلاردشت- برف

از جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر می توان هزارچم، پارك جنگلی چالوس در كيلومتر ٧ جاده چالوس – تهران، پارك جنگلی نمک ‌آبرود در چالوس، درياچه ولشت در جنوب باختری چالوس و منطقه كلاردشت، درياچه سد دريوك در روبه‌روی دره ولی آباد هزارچم، كلارتپه در چالوس، مرداب كندوچال در ميان جنگل فی ين چالوس، آبشارهريچان در روستای هريچان، کاخ چایخوران، کاخ اجابیت، پارک جنگلی فین، آبشاراكاپل در جنگل‌های سردی چال كلاردشت و ده‌ها عارضه طبيعي ديگر تنها بخشي از چشم اندازهاي زيباي اين منطقه را تشكيل مي‌دهد.

 

چالوس- کاخ چایخوران- کاخ اجابیت-دریاچه ولشت