نور:

نور یکی از شهرستان های تاریخی استان مازندران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان آمل، از شمال شرق به شهرستان محمودآباد از جنوب به استان تهران، از جنوب غرب به استان البرز و از غرب به شهرستان نوشهر و شهرستان چالوس متصل است. این شهرستان دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان می باشد. بخش مرکزی شامل شهرهای نور (مرکز شهرستان)، رویان (علمده) و ایزدشهر می باشد و از روستاهای مهم آن تاشکوه علیا و سفلی است. بخش چمستان به مرکزیت شهری به همین نام که در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور، در مجاورت شهرستان آمل قرار دارد. بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور قرار دارد و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس است.

 

نور- ایزدشهر- گردشگری-شمال- زیباترین- دیدنی ها-مازندران

 

در جدیدترین کشفیات باستان شناسی در این شهر آثاری از دورهٔ اشکانیان پیدا شده‌ است. تمیشه نام پایتخت بخش ساحلی حکومت رویان بوده که بنای کنونی شهر نور بر آن قرار دارد. نام قدیمی این شهر که ساکنان کنونی آن نیز گهگاه به جای نور به کار می‌برند، سولده است. نام کنونی نور از رودخانه نور گرفته شده که از کوه های البرز سرچشمه می‌گیرد.

 

از جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهرستان می توان از خانه نیما یوشیج، آب گرم لاویج، آبشار آب پری،، سد و دریاچه الیمالات نام برد.

 

نور-شمال-دریا-گردشگری-مازندران- زیباترین-جذابت رین-دیدنی ترین