لاهیجان:

لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی استان گیلان در شمال ایران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود شده و تحت تاثیر آب و هوای کوهستانی البرز و دریای خزر دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می باشد..  این شهرستان دارای 2 بخش مرکزی و رودبنه و 2 شهر لاهیجان و رودبنه و 7 دهستان (آهندان – بازکیاگوراب – لفمجان – لیالستان – لیل – رودبنه – شیرجوپشت) می باشد.

نام قدیمی لاهیجان دارالاماره یا دارالامان بوده و بعد به نام لاهیجان المبارک خوانده شد.به هر حال در قدیم گاهی به صورت لاجان و زمانی لاهیجان ذکر شده و بعدها در اثر مرور زمان به صورت لاهیجان مصطلح گشته است و اگر کلمه جان در فرهنگ لغات فارسی به معنای سلاح باشد باید لاهیجان را بی سلاح معنی کنیم و به خصوص اگر به نظریه داران روس که لاهیجان را دارالامان نامیده اند توجه شود،می توان چنین تعبیر نمود که معنی لاهیجان همان مصون بودن از به کار بردن سلاح بوده است و یا اینکه افرادی که قصد ورود به شهر را داشتند می بایست بدون سلاح باشند و این خود نشانه ای است از افتخار و امتیاز تاریخی این شهر که حتی می تواند موجب غرور باشد و اگر معنی کلمه «لاجی» را پناهگیرنده در نظر بگیریم،لاهیجان به معنی«شهر پناه دهنده»خواهد بود.همچنین به نظر می رسد نام لاهیجان مرکب از واژه های «لاه=ابریشم،ی=یای نسبت و جان=گان»به معنی شهر ابریشم باشد؛ زیرا که این شهر از دیرباز یکی از مراکز مهم تولید پیله و ابریشم و تهیه دستبافت های ابریشمی و کانون بازرگانی ابریشم بوده و بیشترین سهم را نیز در تولید و صادرات آن داشته‌است.

 

لاهیجان-گیلان

این شهر یکی از قدیمی ‌ترین و زیباترین شهرهای استان گیلان است که به “شهر چای” شهرت دارد زیرا چایکاری در ایران برای نخستین ‌بار به همت “حاج محمد میرزا کاشف‌السلطنه چایکار”  در لاهیجان آغاز شد و به‌ سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای خزر توسعه یافت.  مزار کاشف ‌السلطنه روی تپه‌ای از چای که توسط وی خریداری شده بود جای دارد، ابتدا بنا به وصیت کاشف‌السلطنه مزار وی که از مرمر سیاه بود بدون سقف و حفاظ و در میان بوته‌های چای قرار داشت اما اندکی بعد مقرر شد که دو درصد درآمد چای به ساخت مقبره‌ ای درخور شأن او اختصاص یابد.

این شهر پوشیده از بوته‌های چای و بوی خوش بهار نارنج است که هر مسافر و حتی رهگذری را مست و شیدا می‌کند. همین طور این شهر با قدمتی ۸۰۰ ساله پر از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی است که تمام این زیبایی‌ها مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشانند.

 

مزرعه چای-لاهیجان

لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان و شهر نمونه گردشگری جهان اسلام دارای چشم اندازها و جاذبه های طبیعی بسیار می باشد که در سطح ملی و حتی فرا ملی در بخش گردشگری سرآمد است. برخی از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان عبارتند از :مجموعه تفریحی بام سبز ، آبشار شیطان کوه ، تله کابین و شهربازی که در پای آن استخر زیبای لاهیجان قرار دارد .تالاب بین المللی امیرکلایه با انواع گیاهان و پرندگان زیبا که منطقه ای حفاظت شده می باشد .دریای زیبای خزر در شمال شهرستان و کوه سرسبز البرز در جنوب شهربا هوایی مطبوع و چشم اندازهای زیبا، رودخانه لاهیجان، استخر طبیعی حاجی آباد، مرداب زیبای سوستان با درختان جنگلی اطراف آن، همجواری شهر با یکی از زیباترین کوههای منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه ای شامل باغ های چای و مزارع برنج و چشمه های متعدد آن، محور توریستی شیخ زاهد، باغات توت وتولید پیله و نوغان، پارک جنگلی میر صفا، سواحل امیر آباد و روستای بکر و زیبای چی چی نی کوتی.

 

جاذبه های گردشگری لاهیجان