ساری:

ساری مرکز استان مازندران، از جمله شهرهای بزرگ و پرجمعیت‌ این استان محسوب می شود. شهرستان ساری از شمال به دریای مازندران، از مشرق به شهرستان نکاء از جنوب به استان سمنان و از مغرب به شهرستان های جویبار قادم شهر و سواد کوه محدود است. ساری به سه منطقهٔ شهری تقسیم می‌شود و طبق سرشماری ۱۳۹۰، جمعیت آن ۲۹۶٫۴۱۷ نفر بوده ‌است.

 

 

ساری- شمال- گردشگری- دیدنی ترین- قشنگ ترین- توریستی

 

ساری یکی از شهرهای باستانی ایران و دارالملک تاریخی مازندران است. قدمت این شهر به پیش از اسلام می رسد. در نزدیکی این شهر در رستم قلعه ظروف و اشیائی به دست آمده که شبیه اشیاء ماقبل تاریخ است. در روستای جامخانه ساری اخیراً ۳۴ ظرف سفالی مربوط به هزاره پیش از میلاد کشف شد.ضمناً یکی از ضرابخانه های سلسله اشکانیان در ساری بوده است. دکتر « سید حسن حجازی کناری » در کتاب « نام های باستانی مازندران »، ساری را محل سکونت گروهی از آریایی های مهاجر می داند و معتقد است به حدس نزدیک به یقین ساری باید کلمه ای به صورت سری آریه یا( ساآریه) بوده باشد. این دو نام ، در زبان فارسی به ترتیب سروری کردن = آسودن گاه = آسایشگاه = محل استقرار و آسودن معنی می دهد . عبارت دیگر ساری محل استقرار و آسایش آریایی ها بوده و همین نام طی هزاران سال به صورت ساری در آمده است. به مردم اهل ساری، سارَوی گفته می‌شود. با تسلط سلوکیان و تحت تاثیر فرهنگ یونانی ساری به سیرینکس بدل شد. سکه هایی از زمان اشکانیان با ضرب سیرینکس باقی مانده از این ایام است. ساری در زمان ساسانیان سیرینکس به سارویه و بعد از سقوط این دولت و ورود اعراب به ساریه و بعد از قرن چهارم به ساری تغییر نام یافت. بعد از اسلام با انتقال مرکز حکومت سلسله ی گیل یا آل دابویه که سرتاسر گیلان و مازندران را تحت پوشش داشت از گیلان به ساری به عنوان مرکزیت رسمی ولایت تبرستان مطرح گردید. فرخان بزرگ یکی از پادشاهان سلسله ی گیل نهایت سعی و تلاش خود را جهت جلوگیری از هجوم اعراب به ساری بکاربست حتی تجدید بنا و عظمت ساری را به او نسبت می دهند که پس از ساخت مجدد ساری آن را به نام دخترش “سارویه” نامید. ساری پایگاه آغامحمدخان کمی پیش از تاجگذاری قاجار بوده است.

شهرستان ساری دارای اماكن ديدنی و جاذبه‌های مختلف تاريخی و طبيعی است. که از آن جمله می توان از چشمه های باداب سورت، پناهگاه حیات وحش دشت ناز، فرح آباد و خانه کلبادی نام برد.

 

شمال- ساری- گردشگری- دیدنی ها- جاذبه ها- قشنگ ترین- زیباترین - معروف ترین